Stały, publiczny adres IP w sieci LTE

Jak to jest z tym IP w sieciach komórkowych?

Stały, publiczny adres IP w sieci LTE. Jak widzimy, operatorów jest w Polsce wielu, mają oni w ofercie Internet. Ale nie wielu może zaoferować usługę, która dla firm lub instytucji jest bardzo ważna. Nawet osoby prywatne często potrzebują mieć stały, publiczny adres IP w sieci LTE, 4G. Dla niektórych czasem ważniejsza jest dostępność tego adresu, iż sama jakość internetu. Na forach jest sporo wypowiedzi osób, które zdecydowały się na internet mobilny. Nie upewniając się wcześniej u danego operatora czy posiada w ofercie taką usługę. Sprawdziły po swojemu, że maja adres IP publiczny. Niestety nie działa on tak, jak tego oczekują (w ogóle nie działa). Publiczne, stałe IP w sieci LTE, 4G, 3G – wszystko jedno, generalnie chodzi o sieci komórkowe/mobilne.

Na co zwrócić uwagą i jak to jest z tym „publikiem” w sieciach komórkowych?.

Przede wszystkim na samym początku. Stały i Publiczny adres IP jest usługą którą trzeba dodatkowo wykupić. Nie jest taki adres dostępny w standardowym pakiecie! Poniżej opis, jak rozróżnić ten typ adresacji.

Błędna interpretacja.

Standardowy Pakiet internetu bez wykupionego Stałego Publicznego adresu IP.

W sieciach komórkowych, bez znaczenia jaki mamy pakiet internetu, musimy otrzymać jakiś adres IP od operatora, aby móc korzystać z internetu. Te adresy IP w niektórych sieciach od razu widać, że są niepubliczne oraz zmienne co oznacza, że jeżeli planujemy podłączyć jakiś monitoring lub mieć dostęp do naszego sprzętu z każdego miejsca na świecie to mamy już pozamiatane. Takie zakresy adresów IP, które na bank nie są Publicznie dostępne ze świata to:

10.0.0.0–10.255.255.255
172.16.0.0–172.31.255.255
192.168.0.0–192.168.255.255

Jeżeli któryś adres z tych zakresów, zaczynający się tymi cyframi otrzymujemy od operatora sieci komórkowej (na nasz router lub komputer) to z pewnością nie jest to adres Publiczny. I zarazem to, czy jest stały, czy zmienny, na tym etapie jest bez znaczenia jaki. Najważniejsze by był i Publiczny i Stały jednocześnie.

Publiczny, ale jednak nie działa.

Innym przykładem może być adres IP, różniący się od tego, które podałem powyżej. Który na pierwszy rzut oka wygląda na publiczny i nawet po sprawdzeniu w Google okazuje się, że jest to adres, który mieści się w zakresie adresów publicznych, ale jednak nie działa.
Dzieje się tak, dlatego że pewnie klasy (zestawy, zakresy) adresów IP, mimo że są publiczne, to operator komórkowy traktuje je tak jak wewnętrzne. Wtenczas ze świata i tak nie uda nam się połączyć, mimo że otrzymamy adres IP „publiczny”. 

Naprawdę publiczny – i tak nie działa.

Adres wygląda na Publiczny. Trzeci przykład, jaki zauważyłem, że stosuje się w sieciach LTE/4G. To, że rzeczywiście otrzymujemy adres IP Publiczny, ale niestety bezużyteczny. Dzieje się tak, ponieważ są na nim po blokowane porty, oraz jest to zmienny adres IP. Czyli np. po określonym czasie lub po wznowieniu adresu (np. ponowne połączenie lub restart sprzętu, może to sztucznie wywołać) otrzymamy inny adres IP niż poprzednio. A po blokowane porty nie pozwolą na połączenie się z naszymi usługami. Oczywiście jeżeli nie został wykupiony Stały Publiczny adres IP jako dodatkowa usługa.

Co robić, jak żyć?

W zasadzie, jeżeli zależy nam, aby mieć stały i publiczny adres IP w sieci LTE, 4G. Taki na którym bez problemu podłączymy monitoring, kamerę, serwer, komputer czy co tam konieczne, by tylko mieć do tego dostęp, z każdego miejsca na świecie. W standardowych ofertach, które są dostępne na rynku. Operatorzy LTE, 4G nie szczególnie chwalą się taką usługę jak stały publiczny adres IP. Okazuje się, że IP jest dostępne za dodatkową opłatą. Niestety nie zawsze widnieje w głównej ofercie, ale jest dostępny taki adres jako dodatkowa usługa.

Zwróć uwagę że większość operatorów wymaga ręcznej zmiany APN po wykupieniu dodatkowej usługi Stałego, Publicznego IP, by ten zaczął działać.

Oczywiście za dodatkową opłatą – na szczęście nie zbyt dużą, bo orientacyjnie około 10 zł miesięcznie (kwota orientacyjna bo wiadomo że operatorzy zmieniają cenniki), doliczaną dodatkowo do naszego pakietu Internetowego. 
Od razu dodam, że na dzień pisania tego artykułu jedynie PLAY  nie ma w swojej ofercie czegoś takiego jak Publiczny i do tego Stały adres IP. Natomiast Plus, odkąd pamiętam ma w swojej ofercie „publika” a od jakiegoś czasu, również Orange i T-mobile oferuje tę usługę.

Aha! Być może zainteresuje cię, jaki wybrać dysk twardy do rejestratora…

lub jaki wybrać Internet pod monitoring, do podglądu on-line

Podsumowanie.

Stały, publiczny adres IP w sieci LTE, – tak to możliwe. Wszystkie sieci komórkowe prześcigają się w ofertach skupionych na prędkości, z jak największym dostępnym transferem danych, oraz na pakietach, jakie oferuje się wraz z internetem. Przede wszystkim, cena – jak można o tym zapomnieć…?

W wielu miejscach oddalonych np. na peryferiach, wsiach, polach czy innych trudno dostępnych miejscach. Tam, gdzie lokalni operatorzy internetowi nie mogą świadczyć usług, często tam sieć komórkowa jest jedynym medium, które może zapewnić nam łączność. Na szczęście prawie każda sieć (poza Play) już teraz, może zaoferować dodatkową usługę z publicznym adresem IP.

Czasem po prostu oferta sieci mobilnej nam bardziej odpowiada. Podejmujemy decyzje, że decydujemy się właśnie na Internet LTE, z sieci komórkowej. Jednak jeżeli liczymy na publiczny adres IP, to warto wcześniej zapoznać się ze szczegółowymi ofertami. Podjąć decyzje w oparciu o dostępność tego adresu IP u danego operatora.
Pamiętajmy, że jak już podpiszemy umowę, a w trakcie zachce nam się publicznego, stałego IP. Może okazać się, że albo weżniemy sobie drugi internet, albo będziemy musieli zaczekać, na zakończenie bieżącej umowy. No, chyba że jesteśmy akurat w Plusie Orange lub T-mobile. Liczę również, że przeczyta może ten artykuł ktoś z Play i może wdrożą tę usługę niebawem. 

15 komentarzy “Stały, publiczny adres IP w sieci LTE”

Możliwość komentowania została wyłączona.