Internet w gniazdku 230V

Sieć domowa czy sam Internet w gniazdku 230V. Jest to możliwe dzięki super rozwiązaniu, jakie oferują nam producenci sprzętu sieciowego. Nie ważne czy chodzi o przeniesienie samego Internetu, czy poszerzenie sygnału wewnętrznej sieci do miejsc bardziej oddalonych w domu, mieszkaniu czy firmie. Jest dostępne świetne rozwiązanie w sytuacji, kiedy nie chcemy przeciągać nowych kabli sieciowych a zasięg sieci WiFi jest za słaby. Tak zwane PLC czyli urządzenia, które za pomocą kabli elektrycznych, które już są w ścianie, prześlą nam internet w dowolne miejsce w obrębie jednej sieci elektrycznej, Czyli po domu, mieszkaniu czy w firmie.

Gdzie możemy to wykorzystać?

Załóżmy, że mamy ładnie wyremontowane mieszkanie lub dom, ale nie wszędzie mamy zasięg. Co wtedy?
Możemy przeciągnąć nowy kabel sieciowy UTP (skrętka ośmiu żyłowa) pozarabiać końcówki i podpiąć oddalony TV, drugi router, komputer itp.
Możemy też zakupić lepszy router, lepszy tzn. mocniejszy. Nie zawsze natomiast taki router pomoże, szczególnie na dalszych odległościach lub w miejscach, gdzie ściany są dość grube, lub na drodze jest więcej przeszkód, które tłumią zasięg sieci WiFi.

PLC z pomocą.

PLC dwa transmitery sieciowe

W takich okolicznościach świetnie sprawdzą się waśnie takie urządzenia, które prześlą sygnał sieci Internet po gniazdku 230V. Co ważniejsze bez wiercenia, przeciągania kabli, szukania kogoś, kto nam potem pozakłada końcówki na kablu. No i zaoszczędzi nam jeżdżenia po sklepach za routerami.

Zwykle taki zestaw PLC składa się z dwóch sztuk urządzeń za około 150 zł (za dwa).  Jedno urządzenie podłączamy do gniazda 230V. Tam, gdzie aktualnie już internet jest i łączymy ten moduł kabelkiem sieciowym z routerem.

Drugi moduł z kolei podłączamy do gniazdka elektrycznego w oddalonym miejscu. Tam odbieramy sobie sygnał. W gniazdku elektrycznym również spinamy kabelkiem sieciowym moduł PLC z np. telewizorem, komputerem czy np. drugim routerem. Na urządzeniu, w które chcemy tchnąć życie.

Konfiguracja

Co do ustawień to instalacja jest bardzo prosta. W zasadzie to wszystko składa się do tego, by wpiąć te moduły do gniazdek elektrycznych. WAŻNE, aby te urządzenia były w obrębie jednej sieci elektrycznej (np. w obrębie jednego licznika elektrycznego) i następnie trzeba je spiąć kablem sieciowym (dwa takie kable są w zestawie). Czasem ewentualnie trzeba nacisnąć przycisk synchronizacji na urządzeniach i poczekać chwilkę aż się te urządzenia nawzajem znajdą w naszej sieci elektrycznej.

Ciekawe jest również to, że w przyszłości można dokupić pojedyncze moduły i rozszerzać zasięg o dodatkowe urządzenia. Co do prędkości to zwykle zależy to od jakości kabli w ścianie, ale producent deklaruje 600Mb/s więc nawet na gorszych jakościowo kablach elektrycznych jest dość spory zapas. Są też modele urządzeń, które są wyposażone w WiFi oraz zarządzane gniazdko elektryczne, które możemy zdalnie włączyć lub wyłączyć z poziomu komputera, lub smartphone. Delikatnie pozwala wprowadzać coś jakby Smart Dom (inteligentny dom). Cena oczywiście jest też odpowiednio wyższa.