Jaki Internet do monitoringu on-line

Jaki Internet do monitoringu online będzie dobry?

Dobry Internet jest kręgosłupem i sensem większości systemów monitoringu. Czy dotyczy to jednej kamery, czy zespołu kamer wraz z rejestratorem, lub całej ogromnej infrastruktury bezpieczeństwa z siatką kamer i rejestratorów? To dobry Internet – no musi być… Nie będę się tutaj rozwodził na temat jakości systemów, złożoności, producentów oraz produktów które składają się na „monitoring”. Skupię się wyłącznie na łączu Internetowym. Jego konkretnych cechach, które składają się na to, że obraz będzie dostępny online płynny dobrej jakości i niezawodny. A system monitoringu online w ogóle będzie miał sens i razem ze sprzętem monitorującym stworzą profesjonalną i bezpieczną całość. Zapraszam.

Potrzeby i oczekiwania.

Podłączając system monitoringu do Internetu oczekujemy, że będziemy mieli podgląd miejsca monitorowanego. Może on się odbywać w formie podglądu na aplikacji w smartphonie, komputerze czy telewizorze. Możemy też wysyłać obraz bezpośrednio z kamer (kamery IP) podłączonych do internetu gdzieś do oddalonego rejestratora. Tam, gdzie dane z kamer będą składowane i bezpieczne.
Obraz na odbiornikach powinien być płynny i jak najlepszej rozdzielczości oraz łącze nie może nigdy się skończyć lub być ograniczone do prędkości ograniczającej, lub nawet uniemożliwiającej podgląd. Podobnie z wysyłaniem obrazu do rejestratora. W takich przypadkach to szczególnie ważne, bo złodziej nie przyjdzie, jeszcze raz pokazać się jak kradł wcześniej…

Oczekujemy ciągłego działania, stabilnego oraz bez jakichkolwiek limitów danych i prędkości

Rodzaje systemów monitoringu online.

Systemy monitoringu możemy z grubsza podzielić na takie, które służą nam jedynie do podglądu (na smartphonie czy komputerze):

 • Czyli rejestrator schowany w miejscu, gdzie monitorowany jest obszar a kamery podłączone lokalnie. Rejestrator połączony kablem z routerem i kamerami (lub internet bezpośrednio do rejestratora a kamery przez switch). Bez wykorzystania łącza internetowego pomiędzy kamerami a rejestratorem – najbardziej powszechne rozwiązanie.
 • Rejestracji – czyli kamery poprzez łącza Internetowe wysyłają obraz gdzieś daleko przez Internet do naszego rejestratora. I na rejestratorze przeglądamy obraz z kamer.
 • Rejestracja zdalna oraz podgląd – czyli połączenie obu powyższych przypadków. Obraz jest rejestrowany na zdalnym rejestratorze, ale podgląd mamy na każdą kamerę osobno, bez logowania się na rejestrator, podglądamy bezpośrednio na kamerze.

W każdym z tych przypadków wykorzystywany jest internet w podobny sposób. Do transmisji danych. Natomiast różni się wielkością potrzebnego pasma liczonego w megabitach na sekundę (Mb/s lub Mbit/s) oraz stopniem jego eksploatacji. O ile do samego podglądu potrzeba nam najmniejszej prędkości internetu rzędu kilku Mbit/s. To do transmisji wideo z kamer wysyłających do rejestratora potrzeba nam znacznie więcej.

Rodzaje łącz internetowych. Przyjrzyjmy się:

Download/Upload

Jak pewnie zauważyłeś/aś wiele jest w zdaniach powyżej, na temat wysyłania danych. Nie przypadkiem. Internet jaki mamy zwykle w domu, czyli internet budżetowy (z punku widzenia całego rynku) w superniskiej cenie i superszybkim download-em czyli prędkością pobierania. Jest zawarta jedynie wysoka prędkość pobierania danych, natomiast taki internet będzie dla nas dobry jedynie w miejscu, z którego będziemy podglądać nasze miejsce monitorowane (np. dom lub dowolne miejsce przez smartphone).
Z tamtej strony (od rejestratora) już takie łącze będzie nie potrzebne, a nawet problematyczne. Skoro my, odbieramy dane z rejestratora, mając zapewnioną dużą szybkość pobierania danych. Z drugiej strony rejestrator musi już mieć niedużej szybkości również pobieranie danych lecz na odwrót, musi mieć wysokiej jakości/prędkości wysył danych tzw. Upload. Jest on mierzony w taki sam sposób – Mbit/s.
I to jest właśnie to, na czym się skupimy podczas wyboru Operatora Internetowego – prędkość wysyłania danych (Upload).

Podobnie ma się sprawa, przy wysyłaniu obrazu z kamer do rejestratora oraz podglądzie obrazu na kamerach oddalonych. Te kamery muszą mieć zapewnioną dobrą prędkość wysyłania danych, nawet większą niż sam podgląd, ale o tym, dlaczego tak jest oraz ile więcej pasma potrzebują, opiszę dalej.

W większości pakietów Internetowych u dostawców usług dostępu do szerokopasmowego internetu. Promowane są pakiety potrzebne do domu, natomiast chyba każdy operator ma w swojej ofercie łącza nazywane w różny sposób: biznesowe, wysokowydajne, symetryczne. Są to łącza, które nas powinny zainteresować pod kątem podłączenia w miejscu, gdzie mamy rejestrator lub kamery. Są to łącza, które wyróżniają się wysoką prędkością wysyłania danych tzn. że szybkość pobierania jest najczęściej, takiej samej prędkości co prędkość wysyłania. Niestety operatorzy są świadomi tego, że takie łącze jest bardziej eksploatowane. Musi mieć dużo lepsze parametry jakościowe i jest raczej nie do domu, lecz do większych firm lub/i właśnie do wykorzystania w systemach monitoringu. Cena jest niestety wyższa.

 • W przypadku samego podglądu miejsca, tam gdzie jest schowany rejestrator z podłączonym internetem. Prędkość wysyłania od rejestratora do nas jest zależna, od jakości a tą zwykle ustawiamy na rejestratorze jako kanał „extra” lub „strumień pomocniczy”. Możemy zmienić np. na smartphone w ustawieniach jakość transmisji i wpływać na wykorzystanie łącza.

Prędkość 1Mbit/s to jest minimum które musimy zapewnić w przypadku bardzo słabej jakości, 4 kamer gdzie podgląd obrazu będzie raczej „orientacyjny” niż szczegółowy. W przypadku zwiększenia jakości lub ilości jednocześnie podglądanych kamer np. do ośmiu. Prędkość zwiększa się do 5Mbit/s (rozdzielczość 352×288 24 klatki na sekundę).
A np. podgląd jednej kamery w rozdzielczości FullHD, to również prędkość wysłania na poziomie 3-5Mbit/s.

Porównując to z typowymi łączami „do domu” oferowanymi przez operatorów to raczej wiele nie zdziałamy podłączając takie łącze do rejestratora, ponieważ najbardziej typowe łącza domowe mają ustawioną prędkość wysyłania (upload) na poziomie 1-2Mbit/s. Na styk w przypadku podglądu najniższego rzędu.

 • W przypadku przesyłania danych z oddalonych od siebie kamer i rejestratora na odległość konieczności zastosowania pomiędzy kamerą a rejestratorem publicznej sieci Internet. Sprawa ma się bardziej rygorystycznie, ponieważ aby jakość zarejestrowanego materiału na rejestratorze była wysokiej jakości (lub przynajmniej średniej) powinniśmy zastosować już nie łącze, które zapewni nam jako taki podgląd. Lecz takie co pozwoli, że obraz będzie wyraźny i w miarę płynny. To Przekłada się na szybkość wysyłania od strony kamery, po odbiór danych od strony rejestratora.
  I tutaj z kolei łącze z wysokim wysyłaniem musimy zapewnić kamerze (nie podłączamy go do rejestratora, jak w poprzednim przykładzie).

Poziom wykorzystania łącza (uploadu) przez kamerę w takiej sytuacji. I zupełne minimum to 2Mbit/s i wcale nie jest to obraz HD. W jakości obrazu HD powinno być zapewnione pasmo 4-6Mbit/s. Wtedy rejestrator spokojnie może rejestrować obraz przesyłany z oddalonych od siebie kamer. Częstym sposobem, na ograniczenie wykorzystania łącza, nie schodząc z rozdzielczości. Jest ograniczenie przesyłanych klatek na sekundę. Jest wtenczas widoczny efekt „poklatkowy”, który często wystarcza.
Często takie rozwiązania stosowane są w przypadku monitoringów miejskich gdzie jest czasem problem z podłączeniem do miejskiej infrastruktury teletechnicznej i trzeba korzystać, z łącz operatów internetowych. Także duże firmy wykorzystują te rozwiązania do transmisji np. między oddziałami.

 • Ostatni przykład wykorzystania to połączenie gdzie kamery wysyłają obraz do rejestratora, a jednocześnie podgląd nie występuje na rejestratorze. Występuje bezpośrednio na kamerze. Czyli kamera ma po prostu dwa razy więcej roboty i więcej do przesłania, bo jednocześnie musi wysłać obraz do rejestratora no i otworzyć dla nas drugą sesję/strumień obrazu do podglądu na żywo.
  W takim przypadku często musimy zapewnić sobie taki nadmiar czy rezerwę łącza, która pozwoli na bezproblemową rejestrację i podgląd. Ale nie kosztem rejestracji.
  Można założyć, że jeżeli kamera transmituje nam ciągle obraz do rejestratora i potrzebuje ona łącze np 5Mbit/s to, jak otworzymy na niej sesje podglądu to dodatkowe 2Mbit/s muszą na nas czekać niewykorzystane. Taki bufor transferu. I tutaj łącza na poziomie około 10Mbit/s (upload) było by dobrym pomysłem. Ale i droższym:)

Publiczny oraz Stały adres IP

Co to jest? Adres IP to bardzo prosto tłumacząc, jest to taki numerek, który dostaje każde urządzenie pracujące w sieci teleinformatycznej. Dzięki tym numerom urządzenia komunikują się między sobą i wysyłają dane do konkretnego odbiorcy i wiedzą do kogo.
Podobnym przykładem z życia jest nasz adres zamieszkania, każdy ma inny i dzięki temu możemy wysyłać do siebie listy, paczki, wpisać adres jedyny sobie do GPS-u i zaprowadzi nas w konkretne miejsce.
Tak samo jest w życiu komputerów, każdy ma inny adres tyle, że jest zapisany cyframi.

Tutaj niestety postęp technologiczny jest bardzo szybki i okazało się, że ogólna liczba adresów IP na świecie jest już dawno wyczerpana co sprawiło, że „mądre głowy”. Które, żeby poradzić sobie z małą ilością tych adresów postanowiła zrobić, coś na zasadzie rozwiązań, takich jak podkłada nam znów życie. Czyli jeden adres widoczny dla całego świata a pod tym adresem wielu mieszkańców, lokatorów, najemców, firm.
Wielkie biurowce gdzie występuje jeden konkretny adres dla wielu np. firm w dużym biurowcu np. Kościuszki 25 a tam wiele lokali podnajmowanych przez różne firmy. I w taki sposób wiele firm ma jeden publiczny adres siedziby a administrator (albo listonosz) wewnątrz budynku dostarcza już pocztę konkretnej firmie.
Tak też zostało to rozwiązane, wśród operatorów czasami po prostu pod jednym publicznym adresem IP, może kryć się nawet kilkadziesiąt lub kilkaset użytkowników internetu. Dlatego publiczny adres IP jest drogi i dla operatorów bezcenny, dlatego nie oferuje się go każdemu użytkownikowi. Jest on tylko dla firm lub osób które na prawdę go potrzebują, najczęściej za dopłatą.

Ale są także pewne zestawy publicznych adresów IP, które przez „zasiedzenie”, zwykle zanim zaczął się kryzys. Były oferowane klientom indywidualnym i przez ich eksploatowane. Takie adresy niestety nie nadają się do sprzedaży, więc są wykorzystywane nadal dla klientów indywidualnych, ale operator specjalnie wymienia te adresy pomiędzy klientami co pewien okres tzw. dzierżawy. Jest tak np. w sieci Orange, Netia, oraz u operatorów komórkowych, UPC, Vectra itp. I to jest Właśnie przykład publicznego adresu IP, ale nie stałego. Ponieważ zmienia się co jakiś czas i nie jesteśmy w stanie się połączyć do naszego rejestratora lub kamery. Ten problem można jeszcze połowicznie rozwiązać, a czasem jest to konieczność. Można zastosować tzw. DynDNS. Ale tu już odsyłam do mistrza Google. – za długi temat:)

Kryterium, które pozwoli nam na swobodną komunikację z naszym sprzętem, jest publiczny oraz stały adres IP. Często mówiąc „publiczny” oraz „stały” mamy na myśli jedno IP widoczne z całego świata tylko nasze i niezmienne. Błędnie te dwa słowa są wykorzystywane naprzemiennie albo po prostu przypadkowo. Jednak prawidłowo, oba te słowa powinny padać jednocześnie!
Rozmawiając z operatorem internetu, który miałby dla na świadczyć usługę pod monitoring, powinniśmy określić to dość wyraźnie. Na szczęście często operatorzy, sprzedając łącza symetryczne/biznesowe pod monitoring wiedzą lepiej, o co nam chodzi niż my sami i taki adres jest już zawarty (najczęściej) w cenie łącza.

Czasem u operatorów stosowane jest przekierowanie portów wtenczas, jest to troszkę gorsza alternatywa dla publicznego adresu IP. Ale nie koniecznie zawsze. Czasem można na takim rozwiązaniu zaoszczędzić trochę kasy. Z punktu widzenia monitoringu potrzebujemy zaledwie 2 lub 3 porty do poprawnej komunikacji z naszym sprzętem. A dzięki temu możemy mieć bezpieczniej, ponieważ inne porty nie zostaną wykorzystywane do ataków ze świata (szczególnie Ruskie i Chiny). Mając publiczny adres IP przypominam, że jesteśmy widoczni z całego świata.

Internet bez ograniczenia ilości danych.

Nie mylić z szybkością! Ilość, czyli hmm – no ilość przesłanych danych.
Jak mamy czasem łącze o prędkości 10Mbit/s to ilość danych może być określona dla przykładu do 5GB (pięciu Giga Bajtów danych), czyli prześlemy w dwa dni mniej więcej zawartość jednej płytki DVD i internet mamy do kosza. Operatorzy po przekroczeniu progu 5GB ograniczają prędkość do takiej, że nawet stronę ciężko otworzyć a co dopiero przesłać obraz z rejestratora lub kamer. Pamiętajmy, że dane wideo „ważą” najwięcej. W ciągu miesiąca rozliczeniowego biorąc nawet pakiet 100GB danych może okazać się za mało.
To ograniczenie jest stosowane u operatorów sieci komórkowych dlatego, jeżeli nie chcemy mieć problemów, to raczej takiego łącza pod monitoring nie stosujemy. Najlepiej skreślić komórkowców z listy, a i u operatorów stacjonarnych warto upewnić się, czy nie stosują ograniczenia na ilość przesyłanych danych.

Aha! Być może zainteresuje cię, jaki wybrać dysk twardy do rejestratora…

W skrócie, co potrzebuje:

Jest tego trochę… Nie wiem czy nie za bardzo się rozpisałem. Dlatego małe streszczenie, jakie łącze pod monitoring:

 • Łącze symetryczne lub/i z prędkością wysyłania (upload) nie mniejszą niż 2Mbit/s, a im więcej tym lepiej nawet przy niewielkich potrzebach raczej sugeruje 5Mbit/s – chyba że naprawdę nie ma w czym wybierać lub krucho z kasą. Takie 10Mbit/s to prędkość zwykle swobodna z którą możemy, jeszcze coś wymiksować nawet przy większych systemach, można ograniczyć rozdzielczość lub ilość klatek na sekundę i jakoś to będzie…
 • Internet z publicznym i stałym adresem IP lub
 • przekierowanie portów, na których będziemy logować się na rejestrator, lub kamery IP.
 • Internet bez limitu na ilość przesyłanych danych. Ilość jest zwykle określana w GB – gigabajtach (np. 5GB, 10GB, 70GB, 100GB) jak widzimy, tą jednostkę w ofercie jakiegoś operatora to takiego neta nie bierzemy.
  Zwróćmy uwagę, że jednostka określająca szybkość i jednostka określająca ilość są czasem bardzo podobnie pisane np. 10Mb/s a 10GB – wiele osób nie odróżnia, nie widzi, nie dostrzega lub nie kojarzy różnic, a to jest w tym przypadku bardzo ważne.

Mam nadzieję, że ten opis się przydał liczę, że pozwolił podjąć dobrą decyzję przy wyborze internetu. Nie wyobrażałem sobie wcześniej, że będzie tu tyle treści no ale tyle wyszło. Oby cennej i przydatnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarze “Jaki Internet do monitoringu on-line”