Jaki Internet do Gier

Jaki wybrać internet dla gracza i na co zwrócić uwagę podczas wybierania nowego dostawcy Internetu. Na co zwrócić szczególna uwagę? Co jest tak naprawdę ważne przy grach on-line? Na te pytania zaraz odpowiemy!

Co jest dostępne na rynku.

Podczas gdy na rynku telekomunikacyjnym operatorów Internetu jest dość sporo a pakiety i promocje przeróżne. Internet do gier jest słabo promowany a ma ogromne znaczenie dla gracza. Jakość Internetu do grania w gry on-line jest bardzo istotna. Mniejsze znaczenie przy wyoborze powinna mieć cena, natomiast parametry internetu powinny zadecydować ostatecznie o tym, co wybierzemy. Przy umowach terminowych z operatorami, gdzie podpisując umowę na rok lub dwa. Ma znaczenie co wybierzemy, bo szybka zmiana nie będzie możliwa a zmuszeni będziemy korzystać z tego co mamy. Warto jest podjąć dobrą i przemyślaną decyzję. Nie pod wpływem emocji czy ładnej reklamy. 

Co ma największy wpływ.

Głównymi czynnikami które podczas grania przez Internet są kluczowe to szybkość wymiany danych pomiędzy serwerami a użytkownikiem. Czyli prędkość z jaką dane są wysyłane z naszego komputera do serwera oraz z powrotem. Narzuca się jako pierwszy parametr szybkość, prędkość Internetu. Pierwszym parametrem jaki jest podawany razem z ceną na wszelkich reklamach operatorów telekomunikacyjnych jest właśnie prędkość przesyłania. Podawane w Megabitach na sekundę. Podaje się je różnie zapisane np. 20Mbit/s albo 20Mb/s. Oba zapisy są poprawne i znaczą to samo. Po prostu inaczej napisane. Ten parametr jest oczywiście bardzo ważny i ten parametr bierzemy pod uwagę. Natomiast warto upewnić się jaka jest gwarantowana prędkość Internetu. Przy rozgrywkach on-line jest to bardzo ważne! Operatorzy podają zawsze maksymalną, możliwą prędkość jaką użytkownik może osiągnąć, nie podają gwarantowanej.

Innym bardzo ważnym parametrem który określa dobry Internet do gier to jest czas z jakim dane przemierzają sieć, są to tzw. pingi. czyli czas z jakim dany pojedynczy, jeden pakiet danych przemierza drogę od naszego komputera lub konsoli do serwera gier. Jest to mierzone w milisekundach np. ~12ms. Jeżeli chcemy mieć doby Internet do grania to im mniejszy ten czas tym lepiej. Takich danych operatorzy nie podają na ulotkach i o ten parametr trzeba dopytać osobiście. Oczywiście czas w jakim pakiety danych przemierzają drogę jest zmienny tak więc zwykle otrzymamy uśrednioną wartość.

Jakiego operatora wybrać.

Jaki Internet dla gracza będzie zatem najodpowiedniejszy? Konkretnie nazw firm oczywiście nie podam ale wskażę na co zwrócić uwagę biorąc pod uwagę technologię z jakiej korzysta operator Internetowy. Medium i sprzęt mają tutaj ogromne znaczenie. Szybką wstępna selekcję możemy zrobić tak:

Najszybszym i najpewniejszym medium jest światłowód i tutaj operator który dostarcza nam sygnał światłowodem jest w stanie zapewnić nam Internet szybki i o niskich czasach (pingach).

Drugim nico starszym medium jest sieć kablowa, nie koniecznie jest dużo gorsza bo parametry zapewni nam podobne, wystarczające do grania.

Sieć bezprzewodowa, jeżeli jest nowego typu, dobrze skonfigurowana i na nowoczesnym sprzęcie to zapewni nam odpowiednie parametry jakościowe. Ale w tym przypadku dobrze jest poczytać opinie innych użytkowników albo spytać sąsiada jak działa usługa, może nawet pozwoli nam sprawdzić:-) Tutaj trzeba ostrożnie bo sieć bezprzewodowa jest bardziej narażona na niestabilną prace oraz jest zwykle bardziej awaryjną.

Ostatnim jakby typem sieci jest sieć komórkowa, 3G/4G/LTE jest to dzisiaj Internet naprawdę bardzo dobry ale jeszcze nie do grania. Szczególnie czasy w przypadku sieci komórkowych są zwykle dość wysokie sięgające nawet po kilkaset milisekund, przy osiągalnym transferze np. 40Mbit/s. Sieci LTE są coraz lepsze ale mimo wszystko stabilność przy rozgrywkach on-line może doskwierać, czasy wahają się od kilkudziesięciu ms do kilkuset. Ten typ Internetu zostawił bym na koniec.

Podsumowanie

O ile prędkość mierzoną w Megabitach na sekundę, jesteśmy w stanie u większości operatorów wykupić w zależności od ceny pakietu. O Tyle czas przesyłania danych z punktu A do B jest tutaj bez zmian. Czyli jeżeli weźmiemy sobie Internet do Gier np. 100Mb/s to czasy (pingi) będą identyczne jak przy 20Mb/s. Trzeba tu zaznaczyć, że obciążenie również bezpośrednio wpływa na wydłużenie czasu podróży danych. Jak zaczniemy ściągać i jednocześnie grać to czasy się wydłużą. Lagi będą nieuniknione.

Internet do grania w gry on-line jest raczej bardziej wymagający niż taki do zwykłego przeglądania stron i odbierania e-mail. I też może być trudniej odpowiednią usługę znaleźć ale jest to warte zachodu. Warto jeszcze o jednym pamiętać, bez znaczenia na jakim sprzęcie gramy czy jest to PlayStation, Xbox czy komputer to na pewno jak połączmy sprzęt do routera kablem, będzie to lepsze i pewniejsze połączenie niż poprzez WiFi. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.