Jak kupić tani i dobry Router WiFi?

WiFi internet, adsl, dsl,

Jak kupić tani i dobry Router WiFi? Taki, który sprosta wymaganiom naszym i operatora Internetu? Oto mały poradnik na temat zakupu routera WiFi na własną rękę, zanim wrzucisz ten problem komuś, kto lepiej orientuje się w kwestiach doboru sprzętu, postaram, się Ciebie przekonać, byś dokonał wyboru samemu. By odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań i z pewną podstawową wiedzą samemu wybrać odpowiedni router bezprzewodowy.

Zwykle mankamentem zakupowym jest to, żeby kupić router taki, z którym za chwile nie będziemy musieli jechać z powrotem do sklepu, by wymienić go na odpowiedni. No bo ten jednak nie pasuje… Jeszcze gorzej jest gdy zamówimy przez neta i potem trzeba go wysyłać i czekać kolejne dni. Niestety często się to zdarza. A wystarczy przeczytać ten artykuł albo mieć go wywiedzionego w smartphonie podczas wizyty w sklepie.

Najważniejsze, to dobrać typ routera do operatora, u jakiego mamy Internet, czyli naszego ISP. Na rynku mamy teraz już cztery główne typy standardów połączeń. Trzy z nich są kablowe, czyli ADSL/VDSL , xDSL oraz GPON (światłowód). Czwarte, bezprzewodowe oferowane przez sieci komórkowe, czyli LTE/GSM/3G/4G jak zwał tak zwał, ale są to mobilne sieci. Wiem, że wygląda to strasznie, ale czytaj dalej, a wszystko okaże się jaśniejsze.

Pomyślałem, że zrobię małe zestawienie operatorów, którzy działają w oparciu o konkretny standard, oraz zaproponuję tanie rozwiązanie do domu według kryterium niskiej ceny i potrzeb koniecznych, które musi spełniać router. Nie są to też najtańsze chińczyki, lecz popularne urządzenia na polskim rynku dostępne w większości sklepów. Są to sprzęty firm Asus, D-link, Linksys, TP-link,

Wbrew pozorom, nie trzeba wydawać wcale kilkuset złotych po to, żeby mieć super niezawodny router, bo przecież jeżeli nie wiemy, nawet co to jest, PrintSerwer czy VPN. To nie ma sensu kupować routera z takimi funkcjami, które są zwykle droższe, a nigdy nawet z tych funkcji nie skorzystamy. Za to konieczne jest by miały dobry zasięg i działały niezawodnie, nie wieszały się jak stary Windows i miały wszystkie aktualne wersje zabezpieczeń, głównie WiFi, a cena była uczciwie adekwatna do potrzeb.

Ogromne znaczenie to też standard pracy WiFi w odniesieniu do prędkości Internetu, jaki mamy od naszego dostawcy. Chodzi o to, żeby router jak najmniej wpływał na opóźnienie i prędkość działania całego internetu. Założyłem, że standard sieci 802.11n to minimum w dobie dzisiejszego internetu.

ADSL/VDSL

Np. Orange (kiedyś TP s.a.), następnie Netia oraz Dialog. To typowe sieci oparte jeszcze o standard starych sieci modemowych. Takich, gdy po chwili siedzenia na necie przychodził spory rachunek za telefon. Na szczęście te czasy są za nami. Teraz rozliczamy to znacznie taniej, mimo że nadal cały czas prężnie funkcjonuje na rynku operatorskim standard techniczny. Charakterystyczny w tym standardzie jest rodzaj kabla od internetu, który mamy w domu czy biurze, po nim możemy też ocenić czy na pewno jest to złącze ADSL/VDSL. Mianowicie jest to kabelek płaski z dwoma drucikami i wtyczką, taką jak typowo telefoniczna (czyli RJ11). Poniżej fotki takiego kabla oraz przykładowego routera w tym standardzie:

Router ADSL/VDSL

Ja od siebie polecam taki sprzęt:
TP-LINK TD-W8960N – cena około 120zł
ASUS DSL-N12E – cena około 140zł
D-LINK GO-DSL-N150 – cena około 90zł
Netgear DGN1000 – cena około 140zł

xDSL/DSL

Czyli np. telewizja kablowa oraz lokalne sieci internetowe spotykane głównie na blokowiskach i osiedlach. Często również są to sieci mniejsze regionalnego zasięgu. Tacy operatorzy (oczywiście nie wszyscy) to np. UPC, Vectra, Aster, Internew, MMJ, itp.
Charakterystyczny jest kabel oraz końcówka. Kabel jest grubszy od telefonicznego, zwykle okrągły, jest to kabel UTP/FTP, a końcówka na nim zakończona, jest podobna do telefonicznej choć znacznie większa, a zwie się RJ45. Ma 8 pinów i jest taka, że bez problemu będzie pasowała do gniazda w naszym laptopie czy komputerze, również wiele innych urządzeń ma takie gniazdo montowane standardowo do połączenia z internetem np. telewizor czy konsola do gier.

Router dobierany do takiego operatora charakteryzuje się tym, że wszystkie porty w nim są takiej samej wielkości i wyglądają podobnie. Producent specjalnie zmienia wygląd lub położenie takiego portu, by odróżnić go od innych.
Poniżej zdjęcia takiego routera i wtyczki

Router DSL

Ja od siebie polecam taki sprzęt:
TP-Link TL-WR841N – cena około 75zł
TP-LINK TL-WR940N – cena około 100zł
TP-Link Archer C20 AC750 – cena około 109zł
D-Link DIR-605L/E – cena około 70zł
ASUS RT-N12+ – cena około 90zł
Netgear JWNR2010 – cena około 100zł

Routery LTE/GSM/3G/4G

Mobilne sieci komórkowe np. PLUS GSM, Play, Orange, T-mobile oraz mniejsze od np. Virgin, Nju, Heyah itp. Czyli tutaj akurat kabla nie ma. Ważne, by odpowiedzieć sobie na pytanie. Czy mamy już modem, czy tylko kartę sim? Są routery z wbudowanym modemem, gdzie wsadzamy tylko kartę SIM od operatora, ale takie są dużo droższe. Albo podpinamy modem (zwykle „paluszek” z migającą diodą), który otrzymaliśmy od operatora do portu USB w routerze. A i co ważne takie routery są najczęściej hybrydowe, czyli działają jako router GSM oraz jednocześnie jako DSL (łączą zalety sieci z punktu nr. 2 oraz sieci mobilnych). Zwykle można na nich też ustawić priorytety działania, czyli gdy np. padnie nam łącze od operatora stacjonarnego, to automatycznie przełączy nam Internet na operatora mobilnego (lub odwrotnie).

A oto zdjęcia przykładowych sprzętów tego typu:

Router 3G 4G

Przykładowe produkty:
ASUS RT-AC750 – cena około 150zł – trzeba podpiąć zewnętrzny modem po USB
TP-LINK TL-MR3420 – cena koło 110żł – trzeba podpiąć zewnętrzny modem po USB
D-Link DWR-116 – cena około 150żł – trzeba podpiąć zewnętrzny modem po USB
TP-Link TL-MR6400 – cena około 375zł – wystarczy włożyć kartę SIM
D-Link DWR-921/EE – cena około 460zł – wystarczy włożyć kartę SIM

Pasywne sieci światłowodowe GPON

Tutaj najbardziej popularni ogólnopolscy operatorzy to Orange i Netia, ale coraz więcej lokalnych operatorów wdraża sieci światłowodowe w technologi GPON. Niestety, jeżeli chodzi o standardy urządzeń do zakupienia na własną rękę, są tutaj najbardziej ograniczone, ponieważ muszą być kompatybilne z operatorem i czasem sparowane z jego sprzętem. Więc zakupu takiego sprzętu trzeba raczej dokonać bezpośrednio u operatora, lub poradzić się jaki sprzęt byłby kompatybilny z jego siecią. Także podam poniżej przykładowe routery, które w tym odniesieniu nazywa się Terminalami ONT/ONU !Natomiast pamiętajmy o konsultacji z operatorem!
Warto dodać też istotny fakt. Czasem operator Internetowy daje w pakiecie bardzo podstawowy terminal, który nie jest wyposażony w WIFI ani nie jest też, konfigurowalny od strony abonenta. Wtenczas, dokupujemy sobie dodatkowo router DSL i podpinamy go do tego terminala od operatora.
Na zdjęciach terminale już wyposażone w WIFI:

Terminal GPON ONU z WiFi oraz światłowodem typu SC/PC

Przykładowe propozycje:
UPLINK GPON ONU FX660 – cena około 225zł
DASAN GPON ONT H640GW – cena około 370zł
HUAWEI HG8245H – cena około 270zł
HUAWEI HG8247H – cena około 470zł

Podsumowanie

Zanim przeczytasz podsumowanie, to może zaciekawi cię jak przesłać internet w mieszkaniu lub domu po gniazdkach elektrycznych 230V, bez wiercenia i kombinowania…

Wszystkie te propozycje, to moje propozycje, które uważam za dobre pod względem funkcji, zasięgu i ceny. Wszystkie te routery posiadają podstawowe, konieczne zabezpieczenia i zasięgiem spokojnie pokryją mieszkanie w bloku lub typowy domek jednorodzinny. Nie mają również za dużo zbędnych funkcji z punktu widzenia zwykłego użytkownika Internetu – bo trzeba przyznać, że czasem czym więcej funkcji, tym mniej stabilna praca routera (Nie jest to regułą, ale bez pokazywania palcem są takie produkty, które chce się wywalić za okno). Z drugiej strony, jeżeli ktoś już ma, taką możliwość, to ciekawym rozwiązaniem są routery GSM, które po odpowiedniej konfiguracji ustrzegą nas od jakichkolwiek przerw w dostępie do internetu, poprzez jednoczesną możliwość podłączenia dwóch łączy od różnych operatorów.

Komentarz do “Jak kupić tani i dobry Router WiFi?”

Możliwość komentowania została wyłączona.