Radio czy światłowód?

 

Czy warto w ogóle podejmować taki temat? Radio czy światłowód? – przecie to oczywiste, że światłowód:-) Wiadomo, że światłowód jest nowszym i lepszym medium pod kątem wydajności. A jego ograniczeniem jest sprzęt oraz fizyczna bariera świetlna. Ale odkąd światłowód stał się bardziej powszechny i bardziej dostępny do użytku domowego oraz firmowego. Bardziej jesteśmy chętni, aby sprawić sobie takie cudeńko nawet za dodatkową dopłatą. Nie tylko ze względu na samą dostępność co również niższy koszt w porównaniu sprzed kilkoma laty, gdzie światłowód był bardzo drogi i mogły sobie na niego pozwolić jedynie bogatsze firmy. Teraz skoro światłowód stał się bardziej dostępnym medium, więcej osób decyduje się zmianę.

Wybierając to medium Jesteśmy przekonani, że światłowód zapewni nam bezawaryjność, bardzo szybki internet oraz niezawodność pod każdym względem. Pytanie tylko, czy zawsze jest tak, jak wygląda na „załączonym obrazku”. Czy zmiana po prostu jest konieczna? Poniżej przedstawię kilka ciekawostek na temat standardów sieci telekomunikacyjnych.

Awaryjność

We wszystkich przypadkach, nie tylko opowiadając na pytanie radio czy światłowód? Awarie są zmorą każdego operatora, któremu zależy, aby drogi sprzęt się nie psuł. A internet działał oczywiście zawsze. Zresztą tak samo, jak użytkownikowi, który również chce mieć dostęp do internetu zawsze i bez przerwy.

W idealnym świecie pewnie było tak, że operator nie ma awarii i nie potrzebuje, zatrudniać serwisu, a klient ma zawsze internet i nie potrzebuje zgłaszać reklamacji. Ale to niestety nie ten świat. Nie ten idealny… Tak jak i nowy samochód z salonu może się popsuć, tak samo może popsuć się internet za kilkadziesiąt zł.

Czymś, co dość często prześladuje operatora internetowego jest uszkodzenie medium w przypadku światłowodu zdarza się, że różnego rodzaju prace budowlane niosą ze sobą „mroczne wizję” uszkodzenia kabla w gruncie (w ziemi) tego typu awarie niestety są bardzo kosztowne oraz czasochłonne, ponieważ koparka czy szpadel potrafią uszkodzić światłowód, a to niesie za sobą duży problem. Czasem też zdarza się, że jakiś gryzoń zasmakuje w kabelku i przegryzie takowy. Powodów awarii może być wiele. Światłowodu w odróżnieniu, do kabla elektrycznego czy telekomunikacyjnego, miedzianego, nie wystarczy połączyć na tzw. baranka, czy założyć kostkę elektryczną i naprawione. Niestety w przypadku uszkodzenia światłowodu, zabawy jest na co najmniej kilka godzin i koszt naprawy – wysoki.

Inaczej jeżeli światłowód np. podwieszony jest pomiędzy słupami. Nad powierzchnią gruntu np. służą do tego ostatnio słupy elektryczne albo telekomunikacyjne wzdłuż dróg. Ale one z kolei narażone są głównie na zerwanie z powodu np. przewracającego się słupa – często po uderzeniu np. samochodu. Przewracającego się drzewa itp. Tutaj zaletą jest to, że uszkodzenie jest często widoczne gołym okiem i do naprawy można w miarę szybko przystąpić.

Radiolinie, potocznie po prostu radia. Na szczęście nie są narażone na tego typu uszkodzenia co kabel. Natomiast są bardziej podatne na wyładowania atmosferyczne oraz różne przepięcia lub zakłócenia. W przypadku radia gryzoń lub koparka nie zaszkodzi, natomiast brak prądu lub inne urządzenia działające w pobliżu na tej samej częstotliwości już owszem.

Jakość/szybkość usługi.

Co do tego wiadomo, że światłowód jest najszybszym i najstabilniejszym medium. Natomiast warto sobie uświadomić, że skoro ewoluuje wszystko wokół to również jakość sprzętu do transmisji bezprzewodowej jest lepsza. Ich przepustowość, odporność i niezawodność jest również na bardzo wysokim poziomie. W eterze bez problemu już dziś prześlemy kilkadziesiąt gigabitów na sekundę danych – czyli porównywalnie do światłowodu. Radiolinie dzisiaj świetnie radą sobie z szybkim przesyłem danych.

A może i radio, i światłowód?

Czy jak jednak zdecyduję się na światłowód to wszystkie problemy znikają? Niestety nie. Kabel też może ulec uszkodzeniu. I dlatego w niektórych miejscach nie stosuje się linii światłowodowych właśnie ze względu na duże ryzyko uszkodzenia. Nie wiele osób ma świadomość, że ich dane przesyłane są również radiem mimo tego, że w domku czy firmie świeci ładny nowy kabelek. Tak! Standardy światłowodowe oraz radiowe dziś są jednocześnie wykorzystywane w sieciach operatorskich jako standardy współpracujące. Oba te media ze sobą współdziałają i to z dużym sukcesem. Wbrew pozorom nie koniecznie jest tak, że światłowód całkowicie wypiera inne standardy. Wręcz przeciwnie – integruje się z nimi. A jako konsument internetu często nawet mając światłowód, podłączony do samego domu, nie przypuszczamy. Że zaledwie kilka urządzeń operatorskich wcześniej lub kilkadziesiąt metrów od nas może już nie być światłowód, tylko właśnie radio, lub kabel miedziany.

Dojście światłowodem w niektóre miejsca (geograficznie położone) jest dość drogie lub technicznie niemożliwe. W takich sytuacjach, operator często zestawia połączenie bezprzewodowe, które łączy nam np. sieć światłowodową z inną częścią sieci operatora.

Może być również w drugą stronę, kiedy to do naszego domu lub siedziby firmy operator, żeby zapewnić dostęp do Internetu zestawia połączenie radiowe do oddalonego punktu sieci światłowodowej. Wtenczas ten ostatni odcinek jest po radiu, a dalej już korzystamy z infrastruktury światłowodowej.

Podsumowanie

Rzecz jasna, że są sieci budowane już w 100% w standardzie światłowodowym i to oczywiście działa świetnie. Ale też oczywiście są nadal stosowane sieci w całości oparte na połączeniach radiowych i działają bardzo dobrze. Pod warunkiem, że sprzęt jest dobrej jakości. A i zaplecze serwisowe również kompetentne.

Podsumowując wiadomo, że standard sieci światłowodowej jest nowoczesnym rozwiązaniem. Nie mniej jednak bądźmy świadomi, że transmisja bezprzewodowa jest w wielu miejscach niezastąpioną i wcale nie „gorszą wersją” Internetu. Zresztą przecież często w swoich smartphone-ie  korzystamy z internetu mobilnego, który działa już na bardzo wysokim poziomie a jest to przecież rodzaj transmisji bezprzewodowej.