Internet do biznesu

Wybór internet do biznesu

Internet do biznesu, do firmy? Pewnie wiele osób powie „co za różnica…”, „ważne, że jest i działa”, „dostałem tablet, to jest spoko”. Jednak Internet dla firm, Internet do biznesu naprawdę różni się bardzo! Różni się parametrami od Internetu domowego i to znacząco! Do wysyłania prostych maili, przeglądania stron internetowych, oczywiście wystarczy zwykły Internet. Dla małej firmy, która korzysta wyłączne w sposób podstawowy, a codzienna praca nie różni się zbytnio, od codziennego użytkowania w domu. Czyli oglądania YouTube, Facebooka, Pudelka… – Ten artykuł pewnie jest zbędny:-), choć może warto przeczytać z ciekawości, co to jest ten Internet do biznesu i może podsunie się pomysł komuś znajomemu?

Dlaczego warto się tym zainteresować?

Dlatego, że Internet do biznesu w przypadku firm czy instytucji, które chciałyby samodzielnie wdrożyć rozwiązania informatyczne, może być podstawą. Chcąc wdrożyć u siebie na przykład serwery poczty, bazy danych, stworzyć miejsce przechowywania danych, zrobić monitoring, zabezpieczyć komunikację między oddziałami, pracownicy łączący się siedzibą firmy z różnych oddalonych miejsc. Internet Biznes im się przyda.

Zwykły Internet taki jak do domu może dość mocno utrudnić wdrożenie niektórych rozwiązań lub nawet całkowicie uniemożliwić ich wdrożenie. Może być tak że koszt wdrożenia, niektórych rozwiązań będzie drogi lub/i nawet nieopłacalny.

Internet skrojony bardziej dla firm. Taki który parametry działania będzie miał dużo lepsze, dostosowane do potrzeb, pozwoli zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy. Najistotniejsze parametry lub dodatkowe składowe łącza, dodatki, które są w standardzie biznesowym a dla kowalskiego do domu zupełnie nieistotne. W firmie są czasem kluczowe. I warto to przemyśleć i podjąć dobrą decyzję zawczasu. Zmiana dostawcy usług internetowych z czasem może również okazać się problemem. Ponieważ re-konfiguracja usług i urządzeń może kosztować bardzo dużo. Zmiana może trwać długo i być procesem, który powoduje przestoje w pracy całej firmy. Im wcześniej i bardziej przemyślane podejmiemy decyzję na temat Internetu, tym lepiej. Choć z drugiej strony, czasem lepiej zmienić operatora lub typ usługi późno niż wcale.

Co jest ważne ?

Skupiając się na Internecie dla biznesu, w którym dla przykładu mamy wiele stanowisk, wielu pracowników, którzy korzystają w jednym czasie z Internetu. Istotny dla komfortu ich pracy może okazać się upload, czyli szybkość wysyłania danych do sieci. Szczególnie ważne przy wysyłaniu plików graficznych, multimedialnych, projektów, uogólniając: generujących duże ilości danych.

Również upload jest istotny, wtedy gdy udostępniamy nasz Internet klientom (np. w przypadku hoteli, stacji benzynowych, restauracji) albo pracownikom, którzy potrzebują połączenia z siedzibą. Aby ilość danych, które generują klienci, nie paraliżowała naszej pracy lub pracy usług z najwyższym priorytetem działania np. terminale płatnicze czy połączenia z bazą danych.

Firmom, z którymi współpracujemy i wymieniamy informacje. Takich jak usługi firmy np. informatycznej, księgowej, ochroniarskiej. Powinniśmy szczególnie zapewnić wyższy Upload. Istotnym również jest zewnętrzny i publiczny adres IP, który na pewno umożliwi bezpośrednią i bezpieczną komunikację z naszą firmą i ułatwi support firmie zewnętrznej. Szybkość Internetu oraz zewnętrzny adres IP mogą być znaczące a czasem nawet niezbędne.

Internet do biznesu – czy da się bez niego żyć?

Internet do Biznesu, drzwi do dobrego wyboru

Co prawda można wykorzystywać oprogramowanie zewnętrzne, które poradzi sobie bez żadnego publicznego adresu IP. Tak jak na przykład do pracy na zdalnych komputerach może pomóc program TeamViewer, do wymiany danych można wykorzystać różne chmury. Mimo że poradzimy sobie bez zewnętrznego adresu IP, to prędkość wysyłania danych jest nadal istotna. Nasuwa się też pytanie, czy w przypadku takich rozwiązań gdzie pośrednikiem jest jakiś zewnętrzny serwer należący do firmy z Chin jest tym, co da nam realny spokój i bezpieczeństwo. Co jak będzie awaria i istotne dane z naszej chmury znikną? Wyciekną w publiczny świat Internetu (co czasem nawet gorzej niż całkowita utrata danych)?
Całkiem niedawno nawet światowej sławy chmura DropBox zaliczyła tego typu wpadkę, gdzie dane użytkowników sobie wyciekły…

Co warto?

Warto przeanalizować czy zakup licencji, odpowiedniego oprogramowania i koszty usług wdrożenia i utrzymania nie będą wyższe, niż po prostu lepsza usługa Internetowa z Publicznym IP i dobrym upload-em.

Mając dobrą podstawę, jaką jest dobry Internet i dobre usługi zdolnych informatyków. Możemy niewielkim kosztem zapewnić szyfrowanie połączenia pomiędzy oddziałami, pracownikami pracującymi zdalnie i klientami. Możemy tworzyć bezpieczne kopie danych, zapewnić szybką wymianę informacji i jednocześnie w komfortowy sposób użytkować internet do pracy np. biurowej. Możemy zarządzać łączem w taki sposób, aby najważniejsze usługi (praca biurowa, serwery, płatności, monitoring) miały wysoki priorytet a klienci i goście niższy.
Dobry Internet z dobrymi parametrami jakościowymi możemy sami dostosowywać do własnych potrzeb i zarządzać w taki sposób jak nam potrzeba. Pod warunkiem że jest czym zarządzać!
Bo jak np. podzielić łącze gdzie szybkość wysyłania (upload) ma 1Mbit/s – przecie tu nie ma nawet co dzielić i dostosowywać. Jak już ma się np. 20Mbit/s to z łatwością zarezerwujemy/podzielimy, internet dla usług płatniczych, sprzętu, obsługi biurowej i klientów.

Aha! Być może zainteresuje cię, jaki wybrać dysk twardy do rejestratora, do monitoringu…

Komu to niepotrzebne?

Nie potrzebne łącze biznesowe jest firmą, gdzie występuje podstawowa wymiana maili, kontakt z kontrahentami, robienie zamówień czy puszczanie muzyki on-line. Myślę, że w salonie fryzjerskim, do obsługi allegro, w barze lub warsztacie samochodowym spokojnie wystarczy Internet taki jak w domu a stricte Internet do biznesu będzie nad wyrost. Z kolei grafik komputerowy czy projektant i biuro reklamowe – powinni to dobrze przemyśleć! Internet do Biznesu może być naprawdę spoko. Jak nie od samego początku prowadzenia działalności gdzie każdy grosz, oglądamy kilka razy, zanim się go wyda, to w późniejszym czasie warto przemyśleć zmianę.

Dla zainteresowanych tematem łącza pod monitoring on-line oraz chcących więcej dowiedzieć się o stałym publicznym adresie IP zachęcam do przeczytania tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.