Site icon irass.pl

Jaki Internet do monitoringu on-line

Jaki Internet do monitoringu online będzie dobry?

Dobry Internet jest kręgosłupem i sensem większości systemów monitoringu. Czy dotyczy to jednej kamery, czy zespołu kamer wraz z rejestratorem, lub całej ogromnej infrastruktury bezpieczeństwa z siatką kamer i rejestratorów? To dobry Internet – no musi być… Nie będę się tutaj rozwodził na temat jakości systemów, złożoności, producentów oraz produktów które składają się na „monitoring”. Skupię się wyłącznie na łączu Internetowym. Jego konkretnych cechach, które składają się na to, że obraz będzie dostępny online płynny dobrej jakości i niezawodny. A system monitoringu online w ogóle będzie miał sens i razem ze sprzętem monitorującym stworzą profesjonalną i bezpieczną całość. Zapraszam.

Potrzeby i oczekiwania.

Podłączając system monitoringu do Internetu oczekujemy, że będziemy mieli podgląd miejsca monitorowanego. Może on się odbywać w formie podglądu na aplikacji w smartphonie, komputerze czy telewizorze. Możemy też wysyłać obraz bezpośrednio z kamer (kamery IP) podłączonych do internetu gdzieś do oddalonego rejestratora. Tam, gdzie dane z kamer będą składowane i bezpieczne.
Obraz na odbiornikach powinien być płynny i jak najlepszej rozdzielczości oraz łącze nie może nigdy się skończyć lub być ograniczone do prędkości ograniczającej, lub nawet uniemożliwiającej podgląd. Podobnie z wysyłaniem obrazu do rejestratora. W takich przypadkach to szczególnie ważne, bo złodziej nie przyjdzie, jeszcze raz pokazać się jak kradł wcześniej…

Oczekujemy ciągłego działania, stabilnego oraz bez jakichkolwiek limitów danych i prędkości

Rodzaje systemów monitoringu online.

Systemy monitoringu możemy z grubsza podzielić na takie, które służą nam jedynie do podglądu (na smartphonie czy komputerze):

W każdym z tych przypadków wykorzystywany jest internet w podobny sposób. Do transmisji danych. Natomiast różni się wielkością potrzebnego pasma liczonego w megabitach na sekundę (Mb/s lub Mbit/s) oraz stopniem jego eksploatacji. O ile do samego podglądu potrzeba nam najmniejszej prędkości internetu rzędu kilku Mbit/s. To do transmisji wideo z kamer wysyłających do rejestratora potrzeba nam znacznie więcej.

Rodzaje łącz internetowych. Przyjrzyjmy się:

Download/Upload

Jak pewnie zauważyłeś/aś wiele jest w zdaniach powyżej, na temat wysyłania danych. Nie przypadkiem. Internet jaki mamy zwykle w domu, czyli internet budżetowy (z punku widzenia całego rynku) w superniskiej cenie i superszybkim download-em czyli prędkością pobierania. Jest zawarta jedynie wysoka prędkość pobierania danych, natomiast taki internet będzie dla nas dobry jedynie w miejscu, z którego będziemy podglądać nasze miejsce monitorowane (np. dom lub dowolne miejsce przez smartphone).
Z tamtej strony (od rejestratora) już takie łącze będzie nie potrzebne, a nawet problematyczne. Skoro my, odbieramy dane z rejestratora, mając zapewnioną dużą szybkość pobierania danych. Z drugiej strony rejestrator musi już mieć niedużej szybkości również pobieranie danych lecz na odwrót, musi mieć wysokiej jakości/prędkości wysył danych tzw. Upload. Jest on mierzony w taki sam sposób – Mbit/s.
I to jest właśnie to, na czym się skupimy podczas wyboru Operatora Internetowego – prędkość wysyłania danych (Upload).

Podobnie ma się sprawa, przy wysyłaniu obrazu z kamer do rejestratora oraz podglądzie obrazu na kamerach oddalonych. Te kamery muszą mieć zapewnioną dobrą prędkość wysyłania danych, nawet większą niż sam podgląd, ale o tym, dlaczego tak jest oraz ile więcej pasma potrzebują, opiszę dalej.

W większości pakietów Internetowych u dostawców usług dostępu do szerokopasmowego internetu. Promowane są pakiety potrzebne do domu, natomiast chyba każdy operator ma w swojej ofercie łącza nazywane w różny sposób: biznesowe, wysokowydajne, symetryczne. Są to łącza, które nas powinny zainteresować pod kątem podłączenia w miejscu, gdzie mamy rejestrator lub kamery. Są to łącza, które wyróżniają się wysoką prędkością wysyłania danych tzn. że szybkość pobierania jest najczęściej, takiej samej prędkości co prędkość wysyłania. Niestety operatorzy są świadomi tego, że takie łącze jest bardziej eksploatowane. Musi mieć dużo lepsze parametry jakościowe i jest raczej nie do domu, lecz do większych firm lub/i właśnie do wykorzystania w systemach monitoringu. Cena jest niestety wyższa.

Prędkość 1Mbit/s to jest minimum które musimy zapewnić w przypadku bardzo słabej jakości, 4 kamer gdzie podgląd obrazu będzie raczej „orientacyjny” niż szczegółowy. W przypadku zwiększenia jakości lub ilości jednocześnie podglądanych kamer np. do ośmiu. Prędkość zwiększa się do 5Mbit/s (rozdzielczość 352×288 24 klatki na sekundę).
A np. podgląd jednej kamery w rozdzielczości FullHD, to również prędkość wysłania na poziomie 3-5Mbit/s.

Porównując to z typowymi łączami „do domu” oferowanymi przez operatorów to raczej wiele nie zdziałamy podłączając takie łącze do rejestratora, ponieważ najbardziej typowe łącza domowe mają ustawioną prędkość wysyłania (upload) na poziomie 1-2Mbit/s. Na styk w przypadku podglądu najniższego rzędu.

Poziom wykorzystania łącza (uploadu) przez kamerę w takiej sytuacji. I zupełne minimum to 2Mbit/s i wcale nie jest to obraz HD. W jakości obrazu HD powinno być zapewnione pasmo 4-6Mbit/s. Wtedy rejestrator spokojnie może rejestrować obraz przesyłany z oddalonych od siebie kamer. Częstym sposobem, na ograniczenie wykorzystania łącza, nie schodząc z rozdzielczości. Jest ograniczenie przesyłanych klatek na sekundę. Jest wtenczas widoczny efekt „poklatkowy”, który często wystarcza.
Często takie rozwiązania stosowane są w przypadku monitoringów miejskich gdzie jest czasem problem z podłączeniem do miejskiej infrastruktury teletechnicznej i trzeba korzystać, z łącz operatów internetowych. Także duże firmy wykorzystują te rozwiązania do transmisji np. między oddziałami.

Publiczny oraz Stały adres IP

Co to jest? Adres IP to bardzo prosto tłumacząc, jest to taki numerek, który dostaje każde urządzenie pracujące w sieci teleinformatycznej. Dzięki tym numerom urządzenia komunikują się między sobą i wysyłają dane do konkretnego odbiorcy i wiedzą do kogo.
Podobnym przykładem z życia jest nasz adres zamieszkania, każdy ma inny i dzięki temu możemy wysyłać do siebie listy, paczki, wpisać adres jedyny sobie do GPS-u i zaprowadzi nas w konkretne miejsce.
Tak samo jest w życiu komputerów, każdy ma inny adres tyle, że jest zapisany cyframi.

Tutaj niestety postęp technologiczny jest bardzo szybki i okazało się, że ogólna liczba adresów IP na świecie jest już dawno wyczerpana co sprawiło, że „mądre głowy”. Które, żeby poradzić sobie z małą ilością tych adresów postanowiła zrobić, coś na zasadzie rozwiązań, takich jak podkłada nam znów życie. Czyli jeden adres widoczny dla całego świata a pod tym adresem wielu mieszkańców, lokatorów, najemców, firm.
Wielkie biurowce gdzie występuje jeden konkretny adres dla wielu np. firm w dużym biurowcu np. Kościuszki 25 a tam wiele lokali podnajmowanych przez różne firmy. I w taki sposób wiele firm ma jeden publiczny adres siedziby a administrator (albo listonosz) wewnątrz budynku dostarcza już pocztę konkretnej firmie.
Tak też zostało to rozwiązane, wśród operatorów czasami po prostu pod jednym publicznym adresem IP, może kryć się nawet kilkadziesiąt lub kilkaset użytkowników internetu. Dlatego publiczny adres IP jest drogi i dla operatorów bezcenny, dlatego nie oferuje się go każdemu użytkownikowi. Jest on tylko dla firm lub osób które na prawdę go potrzebują, najczęściej za dopłatą.

Ale są także pewne zestawy publicznych adresów IP, które przez „zasiedzenie”, zwykle zanim zaczął się kryzys. Były oferowane klientom indywidualnym i przez ich eksploatowane. Takie adresy niestety nie nadają się do sprzedaży, więc są wykorzystywane nadal dla klientów indywidualnych, ale operator specjalnie wymienia te adresy pomiędzy klientami co pewien okres tzw. dzierżawy. Jest tak np. w sieci Orange, Netia, oraz u operatorów komórkowych, UPC, Vectra itp. I to jest Właśnie przykład publicznego adresu IP, ale nie stałego. Ponieważ zmienia się co jakiś czas i nie jesteśmy w stanie się połączyć do naszego rejestratora lub kamery. Ten problem można jeszcze połowicznie rozwiązać, a czasem jest to konieczność. Można zastosować tzw. DynDNS. Ale tu już odsyłam do mistrza Google. – za długi temat:)

Kryterium, które pozwoli nam na swobodną komunikację z naszym sprzętem, jest publiczny oraz stały adres IP. Często mówiąc „publiczny” oraz „stały” mamy na myśli jedno IP widoczne z całego świata tylko nasze i niezmienne. Błędnie te dwa słowa są wykorzystywane naprzemiennie albo po prostu przypadkowo. Jednak prawidłowo, oba te słowa powinny padać jednocześnie!
Rozmawiając z operatorem internetu, który miałby dla na świadczyć usługę pod monitoring, powinniśmy określić to dość wyraźnie. Na szczęście często operatorzy, sprzedając łącza symetryczne/biznesowe pod monitoring wiedzą lepiej, o co nam chodzi niż my sami i taki adres jest już zawarty (najczęściej) w cenie łącza.

Czasem u operatorów stosowane jest przekierowanie portów wtenczas, jest to troszkę gorsza alternatywa dla publicznego adresu IP. Ale nie koniecznie zawsze. Czasem można na takim rozwiązaniu zaoszczędzić trochę kasy. Z punktu widzenia monitoringu potrzebujemy zaledwie 2 lub 3 porty do poprawnej komunikacji z naszym sprzętem. A dzięki temu możemy mieć bezpieczniej, ponieważ inne porty nie zostaną wykorzystywane do ataków ze świata (szczególnie Ruskie i Chiny). Mając publiczny adres IP przypominam, że jesteśmy widoczni z całego świata.

Internet bez ograniczenia ilości danych.

Nie mylić z szybkością! Ilość, czyli hmm – no ilość przesłanych danych.
Jak mamy czasem łącze o prędkości 10Mbit/s to ilość danych może być określona dla przykładu do 5GB (pięciu Giga Bajtów danych), czyli prześlemy w dwa dni mniej więcej zawartość jednej płytki DVD i internet mamy do kosza. Operatorzy po przekroczeniu progu 5GB ograniczają prędkość do takiej, że nawet stronę ciężko otworzyć a co dopiero przesłać obraz z rejestratora lub kamer. Pamiętajmy, że dane wideo „ważą” najwięcej. W ciągu miesiąca rozliczeniowego biorąc nawet pakiet 100GB danych może okazać się za mało.
To ograniczenie jest stosowane u operatorów sieci komórkowych dlatego, jeżeli nie chcemy mieć problemów, to raczej takiego łącza pod monitoring nie stosujemy. Najlepiej skreślić komórkowców z listy, a i u operatorów stacjonarnych warto upewnić się, czy nie stosują ograniczenia na ilość przesyłanych danych.

Aha! Być może zainteresuje cię, jaki wybrać dysk twardy do rejestratora…

W skrócie, co potrzebuje:

Jest tego trochę… Nie wiem czy nie za bardzo się rozpisałem. Dlatego małe streszczenie, jakie łącze pod monitoring:

Mam nadzieję, że ten opis się przydał liczę, że pozwolił podjąć dobrą decyzję przy wyborze internetu. Nie wyobrażałem sobie wcześniej, że będzie tu tyle treści no ale tyle wyszło. Oby cennej i przydatnej.

Exit mobile version