Zmiana Adresu IP

Word

Adres IP to numer, po którym identyfikują się wzajemnie wszystkie urządzenia sieciowe. Cały Internet to w zasadzie przeogromna baza adresów IP, dzięki którym działa cała komunikacja. Adres IP jest jedną z podstaw działania współczesnego Internetu.

Oto twój adres IP z jakiego łączysz się do serwera tej strony:

54.166.223.204

W kontekście tego artykułu i z miejsca użytkownika, nasz komputer również posiada adres IP. Nasz komputer, router, telefon, też komunikuje się dzięki wymianie danych pomiędzy sprzętem z przypisanym do siebie adresem IP.

Skoro już wiemy, że nasz sprzęt korzysta z adresu IP, to również musimy być świadomi, że adres IP przydziela („pożycza”) nam nasz dostawca Internetu na czas korzystania z tego Internetu. Jednocześnie skoro operator pożycza nam adres IP, na czas użytkowania Internetu to również wie, komu ten adres przydziela. Dokładnie z imienia i nazwiska lub nazwy firmy. W końcu zwykle mamy podpisaną Umowę na Internet gdzie podajemy swoje dane do realizacji umowy.

Wyjątkiem są, miejsca publiczne gdzie bywają tzw. HotSpot-y. Tam jesteś w miarę anonimowy, oczywiście do pewnego stopnia. Póki nie podajemy jakiś swoich danych np. adresu e-mail lub jeżeli nie logujemy się za pomocą choćby Facebooka.

Po co zmiana adresu IP?

Świat Internetu jest bardzo zagmatwany i czasem jest potrzeba ukryć własną tożsamość, poczuć trochę swobody i wolności czasem nawet bezpieczeństwa. I nie zawsze musi chodzić o jakieś machloje, przekręty itp. Dzisiaj jesteśmy inwigilowani na każdym kroku. Wiele witryn i aplikacji wykorzystuje nasze prywatne dane z komputerów lub smartphone-ów do wykradania naszych danych, kontaktów, zdjęć, preferencji itp. Zwykle poprzez wtyczki i aplikacje instalowane na naszym sprzęcie.

Czasem sami dobrowolnie wyrażamy na to zgodę. Poprzez akceptacje regulaminów czy polityk np. cookies. Dziś na niemal każdej stronie jest komunikat o Cookies. Przypomnij sobie! Czy przeczytałeś/aś choć jedną taką treść?!
Przy instalacji oprogramowania jest regulamin, którego zwykle nie czytamy. Są na tyle powszechne, że po prostu automatycznie w nie klikamy i akceptujemy wszystko, co tam jest napisane bez choćby pobieżnej analizy. Zmiana adresu IP. To zmiana na chwile naszej tożsamości, identyfikatora, z jakim widniejemy w Internecie.

Jest to szczególnie przydatne osobom, które wymieniają pomiędzy sobą informacje, gdzie ich jawność i poufność może zostać złamana. i wskazać bezpośrednio na konkretnego użytkownika. Także w przypadku, jeżeli jakaś strona www lub usługa w Internecie jest ograniczona ilością połączeń z danego adresu IP, lub geograficznie.
Często niektóre serwisy (np. strony www) mogą być ograniczone treścią (np. YouTube). Lub całkowicie zablokowane dla użytkowników różnych krajów. Osoby wyjeżdżające za granicę, dużo podróżujące mogą szczególnie odczuć pewną „cenzurę”.

Co daje i co ta zmiana adresu IP wnosi?

Dzięki kilku sposobom zmiana adresu IP, może zmienić nasze miejsce pobytu. Nie na prawdę, lecz teoretycznie przesiadamy się w całkiem inne miejsce w świecie. Dla przykładu możemy być widziani ze strony całego świata jako obywatel z innego kraju. Korzystając z Internatu w Polsce, świat identyfikuje nas jak byśmy byli aktualnie w Chile, Rumuni czy w Ekwadorze. Mimo że fizycznie to nie prawda. W rzeczywistości nasze dane mogą przebywać drogę naokoło globu po to tylko by trafić z powrotem „za ścianę”.

Oto kilka podstawowych sposobów, aby zmiana adresu IP nastąpiła:

  1. Restart modemu / routera – w przypadku operatorów takich jak Orange, Netia, Vectra, UPC, Aster i cała reszta tych dużych. Operatorów, którzy zwykle dają pewne urządzenie dostępowe np. modem, router.
    Chyba najprostszy, ale też zarazem najbardziej ograniczony sposób na zmianę adresu IP. Po prostu wyłączyć modem z prądu i po dłuższej chwili włączyć ponownie. Praktycznie powoduje to wymuszenie od operatora przyznania nowego adresu IP. Jest to spowodowane tym, że nasze urządzenie (modem, router) po uruchomieniu, aby działać, musi otrzymać jakiś adres IP, a rzadko zdarza się, by otrzymało takie jak poprzednio.
    Jednocześnie uwaga jest taka, że dalej jesteśmy w obrębie jednego operatora i taka zmiana nie zapewnia nam anonimowości ani bezpieczeństwa.
  2. Korzystanie z Proxy – to tak zwany pośrednik, poprzez którego dane są przesyłane, a on dalej przesyła je jakby w naszym imieniu. Jest to bardzo stara metoda, ale często wykorzystywana poprzez prostotę użytkowania. Fajną jej cechą jest to, że możemy wykorzystać tylko jedną usługę po to, by ukryć tożsamość. Najczęściej wykorzystywana jest do przeglądania witryn internetowych i stron www. Cała reszta ruchu z naszego komputera może działać normalnie. Na świecie udostępnianych jest wiele bezpłatnych serwerów proxy, które można wykorzystać. Inne z kolei są płatne, ale za to mają też mniej ograniczeń. Warto przemyśleć!
  3. Korzystanie z VPN – jest to bardzo fajny sposób, na przepuszczenie całego ruchu z naszego sprzętu zmiana adresu IP, nie dotyczy tylko np. przeglądarki, lecz całego ruchu! Dodatkowo różne systemy VPN szyfrują cały ruch. Minusem jest to, że aby VPN działał to musimy połączyć się do serwera VPN, o którego już nie jest tak łatwo, jak o Proxy. Na szczęście niektóre przeglądarki internetowe takie jak Opera, Firefox czy Chrome oferują możliwość skorzystania z serwera VPN. Natomiast pamiętajmy, że w tym przypadku zostanie przesłany ruch jedynie z przeglądarki i zarazem zmiana adresu IP będzie widoczna podczas korzystania ze stron www. Do przeglądania stron oczywiście wystarczy. Osobiście jednak widzę, że różnie to działa szczególnie w przypadku Opery gdzie w trakcie rozłącza a jeszcze częściej w ogóle nie łączy z serwerem VPN.
  4. Sieć Tor – najbardziej kontrowersyjny i ciekawy sposób, pewnie dla tego, bo sama sieć Tor jest owiana wieloma różnorodnymi opiniami. No ale żeby zmiana adresu IP się udała, to jest to bardzo dobry sposób. Tor jest całą siecią stworzoną, by anonimowość miała miejsce w Internecie. Jest to najbardziej rozbudowany system. Dodatkowo szyfrowany a cała struktura pozwala na bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu.
    By skorzystać z sieci Tor w przypadku stron www, można zainstalować odpowiednią przeglądarkę stworzoną, do tego celu nazywa się Tor Browser. Ale nie musimy ograniczać się jedynie do stron www. Polecam poszukać więcej na ten temat w Internecie. Temat bardzo ciekawy i bardzo szeroki.

Praktyczne zastosowanie:

Pamiętam pewną historię, gdzie kolega poprosił mnie o pomoc. Jeden z polskich banków zablokował adresacje IP operatora, od którego firma miała Internet. Problem wyskalował się na większą skalę, ponieważ dotyczył średniej wielkości firmy. Księgowe nie mogły przez to wykonać operacji bankowych i przelewów. Z pomocą przyszło proste i szybkie Proxy, przez które na chwile przepuściliśmy ruch na czas wykonania przelewów. Przez co bank widział ruch nie z IP, które jest zablokowane, lecz z całkiem innego.