BIZNES W CHMURZE WG GOOGLE

Google Cloud - irass.pl

Korzystanie z chmury obliczeniowej stało się wiodącym trendem w świecie nowoczesnych technologii. Do głównych dostawców rozwiązań chmurowych zalicza się m.in. Google ze swoim pakietem Google Cloud Platform. Wokół tego rozwiązania będzie się skupiać uwaga w dzisiejszym artykule.

Jeśli mówimy o czołowych dostawcach rozwiązań w chmurze, podium wygląda następująco:

  1. Amazon Web Services;
  2. Azure Microsoft;
  3. Google Cloud Platform;

Kolejność wymienionych rozwiązań nie jest przypadkowa. Są oni uporządkowani wg udziału, jaki ich działalność stanowi w skali całego rynku.

Na powyższym wykresie widzimy, że Google pozostaje w tyle za Amazonem i Microsoftem, Jednak nasza intuicja – wiedząc, jak dobrej jakości rozwiązania tworzy Google – nakazuje nam zaryzykować i poświęcić uwagę właśnie Google Cloud Platform. Co zatem stanowi o atrakcyjności pakietu Google?

ZALETY GOOGLE CLOUD PLATFORM

POD WZGLĘDEM CENY
GOOGLE NAJATRAKCYJNIEJSZY

Z pewnością argumentem, który skłania firmy, do migracji swoich usług na chmurę Google jest cennik. To, co wyróżnia Google w tym obszarze, to elastyczne podejście do ceny i brak sztywno ustalonych kwot.

W przypadku chmury Google usługobiorca płaci tylko za te zasoby, które faktycznie wykorzystuje. W sytuacji, gdy chce zwiększyć np. używaną przestrzeń dyskową, wtedy płaci dodatkowo tylko za ten konkretny zasób, który będzie kupował.

SZYBKOŚĆ PRZEMAWIA NA KORZYŚĆ GOOGLE

W tym obszarze za sprawą swojej infrastruktury Google również wygrywa z konkurencją. Firma ogłosiła, że w niedalekiej przyszłości użytkownicy GCP będą mogli korzystać z prędkości 10TB/sekundę.

Szybkość, z której Google słynie, przekłada się oczywiście na wyższą wydajność urządzeń. Dzięki szybszej chmurze Google jest w stanie w krótszym czasie przetworzyć większą liczbę danych. Szybkość również przekłada się na niskie opóźnienia. A zresztą, o szybkości infrastruktury Google wie każdy, kto korzysta z Gmaila, albo chociaż przeglądarki Google.

MIGRACJA NA ŻYWO BEZ PRZERW W DZIAŁANIU

Ogromną zaletą, zwłaszcza w przypadku aplikacji cieszących się dużym ruchem jest możliwość migracji zasobów z jednego serwera na drugi, np. w przypadku wykonywania aktualizacji aplikacji lub poszczególnych komponentów serwera. Właściwość ta sprawia, że aplikacje mogą działać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a prace techniczne, nie powodują przerwania dostępności aplikacji. Mechanizm działania tzw. „Live Migration” przedstawiony poniżej:

LOAD BALANCING – POZWALA ROZŁOŻYĆ OBCIĄŻENIE

Funkcjonalność ta pozwala na bieżąco – za pomocą mechanizmu load balancing – w warunkach wzmożonego ruchu na stronie – dokonywać rozłożenia ruchu na kilka maszyn wirtualnych.

Warto zwrócić uwagę, że istnieje możliwość zapisania obiektów danych reguł przekierowania, które mogą odpowiadać konkretnym rodzajom ruchu i kierować go do load balancera.

GOOGLE CLOUD DOBRZE RADZI SOBIE Z DUŻYMI DANYMI

Stabilna infrastruktura chmury od Google sprawia, że użytkownik zainteresowany analityką, może pracować z olbrzymimi zbiorami danych w wydajny sposób za pomocą usługi BigQuery. Google sam twierdzi w swoim haśle promocyjnym: „skup się na analizie a infrastrukturę zostaw nam”. Za pomocą BigQuery można prowadzić analitykę w czasie rzeczywistym, otrzymując w kilka sekund wyniki najbardziej złożonych zapytań.

Z BigQuery można komunikować się za pomocą konsoli GCP, klasycznego interfejsu Google, bądź też wysyłając zapytania do REST API w bibliotekach popularnych języków takich jak Python, Java lub .NET.

GOOGLE CLOUD JAKO GOTOWE ŚRODOWISKO DLA ROZWOJU APLIKACJI

Za sprawą modułu Google App Engine, które jest gotowym środowiskiem do rozwoju aplikacji, programiści mogą koncentrować się na samym kodowaniu, podczas gdy wszelkie kwestie dotyczące instalacji, zarządzania leżą po stronie Google. Google App Engine wspiera takie języki programowania jak Java, Python, PHP, Go, Node.js.

Co więcej, GAE oferuje szereg rozwiązań potrzebnych na etapie tworzenia aplikacji takich jak:

  • wersjonowanie aplikacji;
  • tworzenie Split testów A/B;
  • rozbudowane narzędzia debugowania;
  • zarządzanie zasobami po stronie Google;

Zestawione powyżej korzyści wynikające z sięgnięcia po chmurę Google stanowią zaledwie promil szerokiego spektrum zastosowań. Chcąc udokumentować cały set Google Cloud, należałoby napisać długą książkę. Korzyści z użycia tych narzędzi płyną do wielu grup zawodowych – od programistów, przez marketerów, analityków danych po kadry zarządzające.